Besedilo strategije je pripravilo ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport. Foto: BoBo
Besedilo strategije je pripravilo ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport. Foto: BoBo

Temeljni namen strategije je vzpostavitev odprtega dostopa do znanstvenih informacij (v obliki recenziranih publikacij in raziskovalnih podatkov) ter znanstvenih revij in monografij, sofinanciranih z javnim denarjem, so sporočili z vlade po redni seji.

Strategija dopolnjuje Raziskovalno in inovacijsko strategijo Slovenije 2011-2020 in se navezuje na Načrt razvoja raziskovalnih infrastruktur 2011-2020.

Evropska usmeritev
Evropska unija (EU) je namreč julija 2012 sprejela dokumente glede odprtega dostopa v evropskem raziskovalnem prostoru. Z januarjem 2014 so z okvirnim programom financiranja Obzorje 2020 začela veljati tudi določila glede odprtega dostopa. Enaka določila naj bi sprejele tudi države članice EU-ja.

Vizija Slovenije je odprti dostop do znanstvenih informacij iz javno financiranih raziskav (v obliki znanstvenih objav in raziskovalnih podatkov) ter njihovo izvzetje iz sistema plačevanja za dostop in ponovno uporabo. Treba je omogočiti spletni dostop do vseh razpoložljivih znanstvenih informacij brez stroškov za uporabnike ter zagotoviti njihovo dolgoročno hrambo, so zapisali na uradu vlade za komuniciranje.

Program za mladino
Vlada se je danes seznanila še s poročilom izvedbenega načrta nacionalnega programa za mladino 2013-2022 za prvo polovico tekočega leta in ga bo posredovala državnemu zboru. Priprava poročila izhaja iz sklepa odbora DZ-ja za izobraževanje, znanost, šport in mladino novembra lani in se nanaša na poziv vladi, da o realizaciji Resolucije o nacionalnem programu za mladino poroča pristojnemu odboru DZ enkrat na pol leta (konec januarja in julija).